خانه / DevOps / اندکی در باب DevOps

اندکی در باب DevOps

 

اندکی در باب DevOps:

اگر نگاهی به تاریخچه و موارد استفاده و دیدگاه ها ی تکنیکی و غیره بندازیم می بینیم که تعاریف گسترده و متنوعی از این اصطلاح دیده می شود. که هر یک به نوبه خود و از دید خود صحیح می باشند. به اعتقاد من DevOps یک philosophy است. Development and Operations collaboration. در اینجا تمام مراحل lifecycle یک محصول از زمانی که ایده ی اولیه در ذهن پرورش داده میشه تا به واقعیت پیوستن ایده و پیاده سازی و ریلیز و انتشار ایده به مشتری و فید بک های پس آن و چرخه های یادگیری رو کاملا تحت پوشش و مانیتور داریم.

در اینجا با مفاهیم و اصلاحات زیادی سر و کار داریم که هر چند مفاهیم جدیدی نیستند!! اما در DevOps روح تازه و تاکید ویژه ای بر آنها می شود. Continues یکی از این مفاهیم است که تقریبا همه جا می توان ردپایی از آن را مشاهده کرد. Continues Integration(CI), Continues Improvement؛ Continues Delivery Continues Customer Satisfaction؛ Communicative Development موارد مشابه.

نکته ی مهمی که وجود دارد این هست که DevOps و Agile به نوعی لازم و ملزوم همدیگه هستند؛ و با هم در پی سریع تر تولید ارزش و رضایت بالای مشتری هستند. تیم Operation با Ops نوک پیکان سازمان با مشتریها و کاربران نهایی هستند. در حالی که تیم Dev در حال پیاده سازی solution هستند اگر تیم Ops برای integration  و deployment آماده نباشند بی شک پسااتفاقاتی خواهد افتاد که بدور از برنامه است. دیر شدن ریلیز؛ رضایت پایین تر مشتری و …. به نوعی می توان گفت DevOps بدنبال حلقه های گمشده ی سازمان هست که در agile کمتر به اون توجه شده و پرداخته شده است. در اینجا هم تیم Dev و هم تیم Ops با collaboration و communication مناسب و تشریک مساعی مناسب سعی در یک سری continues هستند که در بالا اشاره شده است. در یک سازمان در اینجا همه در حال بازی کردن نقش مناسب و مهم در موفقیت ایده ی اولیه هستند.

DevOps رو همچنین می توان مرز مشترک development و Operation و Quality assurance در نظر گرفت. DevOps خواستار تفکر و بازاندیشی مجدد از منظر Communication و collaboration بین تمام بخش های یک سازمان است.

از یک دیگاه کلی می توان تولکیت DevOps رو بصورت زیر در نظر گرفت/

  • Code – code development and review, Version Control tools
  • Build – Test and result determine performance
  • Package – Artifact repository
  • Release – release automation
  • Configure – Infrastructure as Code (IoC)
  • Monitor – continues monitoring

مفاهیم و ارزش ها و اصول agile و بخصوی تفکر ناب lean thinking در مرکز تاکید DevOps قرار دارند. موسسه ی گارتنر بیشتر تحقیقات رو در زمینه ی DevOps انجام داده که نشان از تمایل بسیار زیاد شرکت ها و موسسات IT به سوی DevOps دارد و جالب است که کمترین میزان شکست رو مابین سازمان هایی که از DevOps بکارگیری کرده اند رو گزارش داده است.

 

مهمترین اهدافی که در DevOps بدنبال آن هستیم شامل موارد زیر است؛ اهدافی که به واقع در سراسر Lifecycle محصول حتی از زمان شکل گیری ایده در ذهن گسترده شده است:

  • Faster time to Market
  • Lower failure rate of new release
  • Shortened load time between fixes
  • Faster mean time to recovery or otherwise disabling the current system

Culture بی شک مهمترین مفهوم و تاکید در DevOps است. تغییر رویکرد و فرهنگ غالب سازمانی. از نظر من culture بیشتر شبیه به خواست و انگیزه برای یک movement بزرگ و کنار گذاشتن پیش زمینه های قبلیست. تغییر و ایجاد culture مناسب رمز موفقیت در DevOps است. تاکید و توجه و مهم شمردن مفاهیم از جمله collaboration و communication در سراسر سازمان بسیار مهم است. شناخت و فهم و رفع مشکلات Conway’s law میتونه در این زمینه بسیار کمک کننده باشه.

Case study های بسیار موفقی از بکار گیری DevOps رو میتونیم پیداکنیم. که مهمترین آن مربوط میشه به IBM که از پیش روها در این زمینه هست و حتی وقتی به ابزارهای مورد نیاز DevOps هم نگاه می کنیم می بینیم که بیشتر tolls ها رو IBM ارائه داده. در کشور ایران هم میتوان نمونه های از بکارگیری DevOps و ارزش ها و اصول آن رو پیدا کنیم که نتایج مطلوب و مساعدی رو بدنبال داشتن. که مهمترین آن همین مورد Continues Customs Satisfaction می باشد.

 

 

Trying to be Agile…

Masoud Bahrami

درباره ی Masoud Bahrami

همچنین ببینید

ملزومات مایکروسرویس

ملزومات مایکروسرویس آقای مارتین فاولر مقاله ای تحت عنوان MicroservicePrerequisites دارند که در اون به بررسی یک …

Service Registration in Microservice

Service Registry در پست قبلی در باره ی یکی از جنبه های مهم معماری های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به کانال من در تلگرام بپیوندید

اگر علاقمند به مباحث معماری و مدلسازی نرم افزار هستید می توانید به کانال تلگرام بپیوندید.

پیوستن بستن