خانه / Programing / ASP NET API Pipeline Part 1

ASP NET API Pipeline Part 1

1-بخش اول

2- بخش دوم

—————————————————————————————–

طی یکسری مقالات به بررسی دقیق pipelineمورد استفاده توسط ASP.NET API و ASP.NET MVC خواهم پرداخت.
نکات بسیار مهمی در بخش های مختلف و گسترده و بسیار مهم Pipeline مورد استفاده توسط ASP.NET API و ASP.NET MVC(که بسیار هم شبیه به هم هستند و در برخی موارد فقط در اسم با هم متفاوت هستند(بقول خود مایکروسافت بدلیل اینکه دو تیم مختلف کار توسعه این دو فریمورک را داشند این مورد رخ داده است)
وجود خواهد داشته؛ که می تواند در استفاده و کنترل و طراحی good practiceهای مختلف برای سناریوهای مختلف بسیار مهم و کمک کننده باشد.
در بخش اول به مهمترین و شاید کاربردیترین بخش pipeline یعنی Handler پرداخته شده. که توصیه می شود که در صورت نیاز مطالعه بفرمائید.

 

در این قسمت از سری مقالات مربوط به توضیح و کالبد شکافی Pipeline مورد استفاده توسط ASP.NET API به یکی از بخش های بسیار مهم مورد استفاده توسط ASP.NET API Engine خواهم پرداخت.

هر کدام از فریمورک های ارائه شده به عنوان Application Server دارای یک مسیر و Pipeline مشخصی هستند که در طی اون فریمورک مورد نظر اقدام به دریافت Client Request از web server نموده و سپس طی اعمال فرآیندها و پردازش های مورد نظر Response مورد نظر رو در مسیر عکس به Client می فرستد. به عنوان مثالی Spring یک فریمورک محبوب و معروف Java هست که به عنوان بخشی از این فریمورک بزرگ و معروف Spring MVC به عنوان راهکار Application Server ارائه شده توسط Spring عمل می کند. پس از ارسال درخواست های از سمت کلاینت این درخواست ها از طریق وب سروری شبیه Tomcat؛ دریافت شده و تحویل Spring MVC Engine شده؛ سپس Spring MVC با استفاده و پیاده سازی کردن Front End Pattern وظیفه Orchestration نمودن این درخواست و ارسال اون به درون pipeline مربوط به spring mvc رو بر عهده داشته(شامل یافتن کنترلر مورد نظر؛ یافتن و invoke کردن Action  مورد نظر و نهایتا یافتن View مورد نظر(در صورت نیاز)) و در نهایت پاسخ رو به کلاینت بر می گرداند.

در ASP.NET API وظیفه ی کنترل و Orchestration درخواست های کلاینت دریافت شده از طریق IIS(و سایر وب سرورها) بر عهده ی HttpMessageHandler ای هست که بصورت Built in وجود دارد.

 

فایل قسمت اول رو می تونید از لینک زیر دانلود بفرمائید.

Masoud Bahrami.Deep into ASP.NET API Pipleine-Part1

 

Trying to Be Agile

Masoud Bahrmai

درباره ی Masoud Bahrami

همچنین ببینید

مقدمه ای بر همزمانی در دات نت

Introduction on Concurrency in .NET همانطور که قبلا هم بیان کردم یکی از Concern ها …

Service Registration in Microservice

Service Registry در پست قبلی در باره ی یکی از جنبه های مهم معماری های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به کانال من در تلگرام بپیوندید

اگر علاقمند به مباحث معماری و مدلسازی نرم افزار هستید می توانید به کانال تلگرام بپیوندید.

پیوستن بستن