خانه / microservices / Serverless Architecture for an IoT solution xconf eu 2017

Serverless Architecture for an IoT solution xconf eu 2017

Serverless Architectures

معماری Serverless که به عنوان یکی از Deployment Strategy های مورد در استفاده از مایکروسرویس است هم شناخته می شود؛ ایده ای است جدید که تلاش می کند که به هنگام توسعه و پیاده سازی مایکروسرویس ها؛ توجه و تمرکز توسعه دهنده ها هر چه بیشتر بر روی طراحی مایکروسرویس ها و مشخص کردن مرزهای سرویس های(Bounded Context) و توجه و تمرکز بیشتر بر روی تعاملات سرویس ها و ورودی و خروجی سرویس ها داشته باشند؛ و منطق و کنترل State های سمت سرور و Concern های Back-end را به سرویس third-party می سپارد(مثل AWS Lambda) . این مورد بخصوص بیشتر هنگامی که شما در توسعه مایکروسرویس ها؛ با پیروی از Polyglot languages ها Back-end مایکروسرویس ها را با زبان ها و پلت فرم های مختلفی توسعه داده باشید. مثلا .NET یا Node.js یا Python و موارد دیگر اهمیت Serverless ها بیش از پیش مشخص خواهد شد. البته این نکته را نیز باید عنوان کنم که معماری Serverless لزوما برای مایکروسرویس ها نیست! اما با وجود و ظهور بیشتر معماری های سرویس گرا و توزیع شده ای مثل مایکروسرویس ها Serverless ها بیشتر مورد توجه و اهمیت قرار می گیرند.

 

در این معماری Application server ها سنتی مثل IIS یا موارد مشابه وجود ندارد و کدهای توسعه داده شده بدون سروهای سنتی run خواهد شد.

 

به بیان دقیق تر باید گفت که Serverless ها اشاره به دو استفاده و کاربرد متفاوت دارند. عدم وجود تعریف دقیق و مشخص از اینکه Serverless دقیقا چیست؟ کمی باعث سردرگمی در این مورد خواهد شد.

 

  1. Serverless ها مفهومی است که از یک طرف اشاره دارد به (Backend as a Service) یا BaaS که BaaS اشاره دارد به application هایی که منطق و state مربوط به backend آنها به سرویس third-party سپرده می شود. مثالی از BaaS ها mobile application هایی است ک سرویس Auth خود را از سرویس های مثل AWS Cognito می گیرند.
  2. از طرف دیگر Serverless اشاره به (Function as a Service) یا FaaS دارد که تفاوت آنها با BaaS ها در این می باشد که در FaaS نوشتن منطق های سمت Backend توسط توسعه دهنده ها انجام می شود؛ و سپس Backend نوشته شده توسط آنها بر روی Container ها که کاملا stateless هستند و البته مجدد جز third-party service نیز حساب می شوند مدیریت خواهد شد.

 

آقای بامداد دشتبان  در کنفرانس  xConf 2017 از تجربه های بسیار ارزشمند خود در استفاده از Serverless Architecture در توسعه پلت فرم IoT با بیش از میلیون ها device متصل صحبت می کند. که توصیه می کنم حتما این ویدیو ایشون را مشاهده بفرمائید.

 

قبلا در مورد خانم ژامک دهقانی از مشاورین ارشد شرکت معروف و بزرگ ThouthWorks صحبت شد و اشاره شد که ژامک یکی از ایرانی های همکار آقای مارتین فاولر هستند. بامداد دشتبان عزیز یکی دیگر از ایرانی های خوش نام و نشان و بسیار ارزشمند می باشد که چند سالی است(از سال 2012) با آقای مارتین فاولر همکار می باشند و به عنوان مشاور ارشد ThoughtWorks مشغول فعالیت می باشند. بامداد فارغ التحصیل نرم افزار از دانشگاه علامه محدث هستند. و تحصیلات تکمیلی خودشون رو در دانشگاه Manchester ادامه دادند و سال 2012 فارغ التحصیل شدند.

هم برای بامداد دشتبان و هم ژامک دهقانی عزیز که از ایرانی های بسیار ارزشمند و خوش نام و نشان هستند آرزوی موفقیت و سربلندی دارم.

 

درباره ی Masoud Bahrami

همچنین ببینید

چگونه یک سیستم یک-تکه(مانولیت) به مایکروسرویس ها شکسته می شود

متن زیر ترجمه مقاله ژامک دهقانی است که در این آدرس پابلیش شده است.   …

Consumer Driven Contract Testing

Consumer Driven Contract Testing     با داشتن یک API با دوجین استفاده کننده(Consumer) که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به کانال من در تلگرام بپیوندید

اگر علاقمند به مباحث معماری و مدلسازی نرم افزار هستید می توانید به کانال تلگرام بپیوندید.

پیوستن بستن