خانه / Agile / نگاهی اجمالی بر JIT

نگاهی اجمالی بر JIT

JIT(Just In Time)

در این نوشتار کوتاه نگاهی اجمالی به سیستم و ایده ی ساده ی Just In Time یا به اختصار JIT خواهیم داشت.

ایده و تمرکز اصلی JIT تمرکز بر تناسب و ایجاد تعادل میان میزان ورودی های یک سیستم با توان پردازشی آن بود. خواستگاه اصلی و اولیه این روش به شرکت های تولیدی در صنعت خودرو سازی برمی گردد. این ایده ی ساده نخستین بار توسط هنری فورد معرفی شد و توسط شرکت ژاپنی تویوتا بصورت عملی پیاده سازی شد؛ و این شرکت توانست مشکلات معروف شش سیگما(Six Sigma) را از همین طریق حل کند.

 JIT برخلاف روش معمول که تلاش برای داشتن بیشترین میزان موجودی تلاشی بود جهت کمینه نمودن این موجودی ها بر اساس به فاکتور مهم؛ تولید محصولات ضروری؛ در زمان ضروری و مورد نیاز با کیفیت ضروری و مورد نیاز. در JIT هدف داشتن حداقل میزان مورد نیاز موجودی در حال حاظر می باشد. خوب همانطور که ملاحضه می کنیم؛ JIT بر میزان موجودی یک دید رادیکال تر دارد؛ و بر حداقل میزان موجودی مورد نیاز بسیار تاکید دارد.

در این روش سه عنصر مهم و حیاتی وجود دارد:

  1. مدیریت تولید: بیشترین تاکید در اینجا بر کمتر نمودن میزان اتلاف و برون ریزی تولیدات می باشد؛ تا بتوان میزان ارزش افزوده شده را بیشینه کرد.
  2. مدیریت کیفیت جامع: در این فرآیند شرکت یک فرآیند یکپارچه و مداوم کنترل کیفیت جهت تولید محصول و کامپوننت های با کیفیت مناسب جهت حفظ مزیت رقابتی سازمان و شرکت می باشد.
  3. مدیریت منابع انسانی: تفکر JIT بر توجه برابر و یکسان بر تمامی نیرو ها و سرمایه های انسانی در تولید می باشد؛ چرا که در JIT این سرمایه های انسانی جهت موفقیت شرکت و سازمان بسیار لازم و ضروی دانسته می شوند.

بعدها این فرآیند توسط شرکت ها و سازمانهای مختلف با اهداف متفاوتی مورد استفاده قرار گرفت. به مثال در زیر می تواند استفاده از JIT در مک دونالد را مشاهده نمائیم.

خوب این تاکید بخودی خود می توانست چندین و چند مزیت عمده داشته باشد؛ که برخی از این مزایا را برای توسعه ی سیستم نیز می توان متصور باشیم.

  • کاهش هزینه های تامین اولیه مواد اولین و واضح ترین مزیت این روش می باشد. از آنجایی که دیگر هیچ مواد اولیه ای که در حال حاظر مورد نیاز نمی باشد را مجبور به صرف هزینه و تهیه ی آن نمی باشیم؛ هزینه ی کل در اینجا کاهش پیدا می کند. در توسعه سیستم و دنیای نرم افزار این مورد مشابه اصل YAGNI(You Aren’t Gonna Need It) می باشد که بیان می کند که چیزی که در حال حاظر بدان نیاز نداریم را باید از آن صرفنظر کنیم. حاصل این کار نیز سادگی می باشد. اصل simplicity که بسیار مهم می باشد.
  • با توجه به اینکه تمامی قطعات و کامپوننت ها همگی بر اساس نیاز و جهت پاسخگویی به یک درخواشت مشخص تامین و تولید می شوند؛ می توان بصورت مشخص تر و روشن تر دلیل وجودی هر کامپوننت و هدفی که به دنبال آن می باشد را مشخص کنیم. در واقع از سر در گمی در دلیل وجودی و محل قرار گیری هر کامپوننت در سیستم اصلی فارغ خواهیم شد. در تفکر معمول با توجه به اینکه تاکید کمتری بر این موارد می شد؛ ممکن بود که کامپوننتی تولید شده و توسعه داده شود که در نهایت مورد استفاده قرار نمی گرفت. در اینجا هیچ کامپوننتی حتی کامپوننت های low-level نیز تا زمانی که واقعا به آنها نیاز باشد توسعه داده نخواهند شد. در واقع تولید هر کامپوننتی بصورت just in time انجام خواهد شد.
  • یکسری هزینه های سربار معمول و متدوال نیز از بین خواهد رفت. به عنوان مثال از آنجایی که هر کامپوننتی درست به هنگام نیاز تولید می شود و همان لحظه مورد استفاده قرار می گیرد؛ طبیعتا در صورت وجود و داشتن خطا و یا نیاز به اعمال تغییرات این موراد بسیار سریعتر و راحت تر رفع خواهند شد؛ نسبت به هنگامی که کامپوننتی در یک زمان دیگر و حتی توسط فرد دیگری توسعه داده شده باشد. چرا که در معمولترین مورد امکان فراموشی یا عدم تسلط کامل بر تمام جنبه های کامپوننت مورد نظر وجود دارد. این مورد در صورتی که نیاز به تغییرات جدید باشد بسیار بیشتر خواهد شد. چرا برای کامپوننتی که قبلا توسعه داده شده باشد؛ نیازمندی مقداری کار بیشتر جهت مطالعه و بررسی کامپوننت فعلی قبل از اعمال تغییرات می باشد؛ که نسبت به کامپوننتی که درست همین الان توسعه داده شده هزینه ی بسیار بیشتری خواهد داشت.

درباره ی Masoud Bahrami

همچنین ببینید

مایکروسرویس ها و ادامه چرخه ی تسلسل اجایل

مایکروسرویس ها و ادامه چرخه ی تسلسل اجایل هرچند تفکر و ایده ی ورای Microservices …

Problem Solving و Critical Thinking حلقه های گمشده ی مهندسی

Problem Solving Problem Solving یا توانایی حل مسئله بخشی از جریان فکری و تفکر انسان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به کانال من در تلگرام بپیوندید

اگر علاقمند به مباحث معماری و مدلسازی نرم افزار هستید می توانید به کانال تلگرام بپیوندید.

پیوستن بستن